Szilveszteri és újévi magyar babonák – Mitől tartanak a magyarok az év utolsó és első napján?

fireworks display over Budapest happy new year

A magyar hagyományok és babonák fontos szerepet játszanak az év végi és újévi ünneplésben. Az új év kezdetén a magyarok többféle szokásnak is hódolnak, amelyek célja a szerencse, gazdagság és boldogság bevonzása. Nézzük meg, mik azok a legelterjedtebb szilveszteri és újévi babonák, amelyeket sok magyar a mai napig követ.

1. Lencseevés

Az egyik legismertebb magyar újévi babona a lencseevés, amelyet azért tartanak fontosnak, mert a lencse formája a pénzérmékre emlékeztet, és a hiedelem szerint gazdagságot hoz az évre. Az új év első napján tehát szinte minden háztartásban kerül valamilyen lencsefőzelék vagy leves az asztalra, hogy bőséget és anyagi jólétet biztosítson a család számára.

2. Pénz a pénztárcában

A pénzhez kötődő babonák is rendkívül népszerűek Magyarországon. Az újév első napján sokan igyekeznek úgy indítani az évet, hogy pénz legyen a pénztárcájukban. Azt tartják, hogy ha újév napján pénz van nálunk, akkor egész évben gazdagok leszünk. Egyesek még a pénzérmét is bedobják a lencsés ételbe, hogy biztosan hozza a szerencsét.

3. Az első látogató

Sokan hiszik, hogy az újév első látogatója meghatározza, milyen lesz az egész év. Ha férfi az első, aki belép a házba, akkor szerencsét és jó egészséget hoz, míg ha nő, akkor inkább balszerencsére lehet számítani. Emiatt gyakran ügyelnek arra, hogy a ház első vendége férfi legyen, különösen akkor, ha házasságot, gazdagságot vagy egyéb szerencsét kívánnak az évre.

4. A malacevés

A malac fogyasztása is egy elterjedt magyar hagyomány, mivel a malac, mint jószág, a bőséget, a gazdagságot és a jólétet jelképezi. Az újév első napján gyakran malacsültet esznek, hogy biztosítsák a bőséget az egész évben. A malac motívumát nemcsak az étkezésben, hanem a díszítésben is alkalmazzák, például malac alakú dekorációk kerülhetnek az asztalra.

5. Tűzijáték és a zaj

A szilveszteri tűzijátékok és az egyéb zajkeltés, mint a petárdázás, szintén hozzátartoznak a magyar szilveszteri szokásokhoz. A hagyomány szerint a zaj elűzi a rossz szellemeket, így biztosítva a tiszta, boldog új évet. Az éjfélkor elhangzó kántálás, dudálás, zajkeltés mind arra szolgálnak, hogy megvédjék a családokat a balszerencsétől és a negatív energiáktól.

6. Az óév eltemetése

Egy másik magyar szokás, hogy az óévet eltemetik. Az óév utolsó napján, szilveszterkor, sok helyen elég szimbolikus módon “eltemetik” az előző évet, például egy régi naptár elégetésével, vagy a legrosszabb élmények szimbolikus elengedésével. Ezzel az új évet tiszta lappal indítják, hátha az új év hoz majd jobb, boldogabb napokat.

7. Az újévi csók

A magyarok körében az újévi csók sem maradhat el. Úgy tartják, hogy ha az év első percében szerelmeskedve, csókolózva indítják az évet, akkor az egész év boldog és szeretetteljes lesz. A csók tehát nemcsak érzelmi, hanem szerencsehozó szertartás is lehet, amellyel a házastársakat és párkapcsolatokat is megerősíthetjük.

8. Tízszer táncolj szilveszterkor!

A szilveszteri bulik nemcsak az évet búcsúztatják, hanem a hagyományok szerint egy-egy tánccal is el kell búcsúzni az óévtől, hogy biztosítsák a boldogságot és a szerencsét. Az egyik babona szerint szilveszter éjjelén tíz táncot kell járni, hogy az új évben biztosan szerencse kísérjen bennünket.

A magyar szilveszteri és újévi babonák sokfélesége azt mutatja, hogy a magyar kultúra számára az év vége és kezdete nemcsak ünnep, hanem egy olyan időszak is, amelyben szeretnénk biztosítani a szerencsét, a boldogságot és a bőséget. Ha bárki úgy érzi, hogy valamelyik szokás különösen közel áll hozzá, érdemes kipróbálni, hiszen a hiedelmek abban segítenek, hogy a nehézségeken túllépve pozitívan nézhessünk a jövőbe.

Címkék

Ezek is érdekelhetnek