A divat és a testpozitivitás mozgalom

Emlékszem, amikor tinédzserként álltam a tükör előtt, és elégedetlenül néztem a tükörképemet. Az akkori szépségideálok szerint túl alacsony, túl telt idomú, és egyszerűen nem elég jó voltam. Évekbe telt, mire rájöttem, hogy a szépség sokféle lehet, és a legfontosabb, hogy önmagamat elfogadjam olyannak, amilyen vagyok. A testpozitivitás mozgalom pontosan erről szól: hogy tanuljuk meg szeretni és értékelni a testünket, függetlenül a méretétől, alakjától vagy bármilyen egyéb tulajdonságától.

De vajon hogyan kapcsolódik mindez a divathoz? Hogyan hat a testpozitivitás térnyerése a divatipar változásaira? És mi, hétköznapi emberek, mit tehetünk azért, hogy a divat valóban mindenkit szolgáljon, ne csak a kivételezett keveseket? Ezekre a kérdésekre keresem a választ ebben a blogbejegyzésben.

A változó szépségideál és a testpozitivitás hatása a divatra

Hosszú időn át a divatipar egy olyan szépségideált közvetített, ami a valóságtól teljesen elrugaszkodott. A kifutókon szinte kizárólag magas, vékony, többnyire fehér bőrű modellek vonultak, azt sugallva, hogy csak az ő testük szép és kívánatos. Ez a torz, kirekesztő hozzáállás nemcsak irreális elvárásokat támasztott, de rengeteg ember önértékelését is aláásta.

Szerencsére az utóbbi években egyre többen emelik fel a hangjukat ez ellen, a testpozitivitás mozgalom pedig valódi változásokat generál. Ma már a divatipar szereplői is kezdik felismerni, hogy a vásárlóik igenis sokfélék, valódi emberek valódi testekkel. Egyre több olyan divatmárka jelenik meg, ami különböző testalkatú modellekkel dolgozik, és olyan ruhákat tervez, amik széles méretskálán elérhetők.

A változás motorjai gyakran maguk a vásárlók. A közösségi média korában egy-egy felháborodott poszt vagy kampány villámgyorsan terjed, így a márkák jobban teszik, ha odafigyelnek a vevőik igényeire. Ha a kommentek között hemzsegnek a kritikus hangok, hogy egy márka miért csak a 34-es ruhaméretnél húzza meg a határt, az bizony kellemetlen helyzetbe hozhatja a céget.

De miért is olyan fontos, hogy a divat befogadóbb legyen? A ruháinknak hatalmas szerepe van abban, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. Ha olyan darabokat viselünk, amik előnyösen mutatják az alkatunkat, az nagy lökést adhat az önbizalmunknak. Ha viszont a boltokban nem találunk olyan fazont, ami passzol ránk, az azt az érzést keltheti, hogy velünk van a baj, a testünkkel, ami nem felel meg az elvárásoknak.

Ráadásul a ruházkodás az önkifejezés egy formája is. A stílusunkkal kommunikálunk a világ felé, kifejezzük az egyéniségünket, a hozzáállásunkat. Ha a kínálatban nem találjuk meg azt, ami illik hozzánk, az olyan, mintha a személyiségünk egy részét el kellene nyomnunk.

Divatmárkák, amelyek kiállnak a testpozitivitás mellett

Az örömteli változást jól mutatja, hogy egyre több divatmárka karolja fel a testpozitivitás ügyét. A teljesség igénye nélkül néhány példa:

  • Savage X Fenty: Rihanna fehérneműmárkája különböző testalkatú modellekkel kampányol, és a fehérneműk az XS-től a 3XL-es méretig elérhetők.
  • Universal Standard: Ez a márka 00-40-es amerikai méretig kínál stílusos ruhadarabokat, ráadásul a honlapjukon különböző testalkatú modellek fotóin is megtekinthetők a ruhák.
  • Good American: A márka farmerjai a 00-24-es méretben kaphatók, és a kampányaik is a testpozitivitást hirdetik.
  • Girlfriend Collective: Ez a fenntartható sportruha márka XS-6XL méretben gyártja termékeit, amelyeket különböző testalkatú modellek mutatnak be.

Ezek a márkák felismerték, hogy minden test szép és minden test megérdemli a csinos, jól szabott ruhákat. Reméljük, egyre több divatcég követi majd a példájukat!

Tippek az alkatunkhoz illő ruhák kiválasztásához

De mit tehetünk mi magunk azért, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben és a ruháinkban? Íme néhány tipp:

  1. Ismerd meg az alakodat! Figyeld meg, mely testrészeidet szereted kiemelni, és melyek azok, amiket kevésbé. Nézz utána, milyen fazonok állnak jól a testalkatodhoz – az interneten rengeteg útmutatót találsz.
  2. Ne a méretre, az érzésre koncentrálj! A ruhaméret csak egy szám, nem határozza meg az értékedet. Próbálj ki különböző méreteket, és azt a ruhadarabot válaszd, amiben kényelmesen érzed magad.
  3. Kísérletezz bátran! Próbálj ki olyan stílusokat, színeket, mintákat is, amiket korábban nem mertél. Lehet, hogy kellemes meglepetések érnek majd.
  4. Hallgass a megérzéseidre! Ha felpróbálsz egy ruhát és nem érzed benne jól magad, ne erőltesd. Viszont ha egy darab magabiztossággal tölt el, mosolyt csal az arcodra, akkor nagy valószínűséggel megtaláltad a hozzád illő fazont.

Fontos, hogy a divat az önkifejezést és az önelfogadást szolgálja, ne pedig elbizonytalanítson minket. Keressük azokat a ruhákat, amik kiemelik a szépségünket és egyediségünket, és ne engedjük, hogy bárki megmondja, hogyan „kellene” kinéznünk.

Összegzésként elmondható, hogy hatalmas szükség van a testpozitivitásra a divatiparban. Minden ember megérdemli, hogy találjon olyan ruhákat, amikben önmaga lehet, amikben jól és magabiztosan érzi magát, mérettől, alkatától függetlenül. Még hosszú az út, de a változás már elkezdődött – reméljük, hamarosan eljutunk oda, hogy a divat valóban ünnepli a sokszínűséget, és mindannyiunk szépségét!

Címkék

Ezek is érdekelhetnek

Emma Corrin gonosztevő stílusban viseli a nadrág nélküli trendet

A jelenlegi hőhullám, valamint a globális felmelegedés által érintett jövő miatt a hőmérsékletek egyszerűen túl magasak a nadrág viseléséhez. Ezért nem csoda, hogy vörös szőnyeg után vörös szőnyegen, híresség után híresség esetében, a nadrág nélküli trend egyre népszerűbbé válik. A legújabb híresség, aki mellőzte a nadrágot, Emma Corrin. A színész a berlini Deadpool & Wolverine ... Olvass tovább
Megnézem

A közösségi média felhasználói nem örülnek annak, hogy a Monse együttműködik a Sheinnel.

A luxus divatmárka együttműködött egy gyors divatot kínáló e-kereskedelmi céggel egy új, megfizethető kollekció létrehozásában. Szerdán a Monse, a New York-i székhelyű divatmárka, amelyet Laura Kim és Fernando Garcia terveztek (akik az Oscar de la Renta művészeti vezetői is), bejelentett egy „elérhető” együttműködést a gyors divatot kínáló e-kereskedelmi vállalat, a Shein társaságával. A közösségi média ... Olvass tovább
Megnézem
Hands holding a broken paper heart

Tudtad, hogy tényleg össze tud törni a szíved?

Mi is az a megtört szív szindróma? A megtört szív szindróma, vagy más néven Takotsubo kardiomiopátia, egy olyan állapot, amelyet erős érzelmi vagy fizikai stressz válthat ki. Az állapot nevét a japán „takotsubo” szó után kapta, amely egy polipcsapdára utal, mivel a szív bal kamrája ilyenkor hasonló formát vesz fel. Tünetek és diagnózis A tünetek ... Olvass tovább
Megnézem